Etna, Z mojej twórczości, Śladami moich przodków, Kontakt, Sprawy Polaków, Ciekawostki z Sycylii

poniedziałek, 16 stycznia 2017

Tradycja śpiewania kolęd i pastorałek



Od XV wieku na ziemiach polskich przyjęła się tradycja śpiewania kolęd i pastorałek w kościółach i w rodzinach. Ostatnie dziesięciolecia to także podtrzymywanie tej tradycji w formie konkursów na różnych szczeblach, m.in. gminnych.

Jak podają źródła historyczne kolebką pojęcia „kolęda" był pogański Rzym, a autorem pierwszej kolędy (a właściwie pieśni bożonarodzeniowej) był św. Franciszek z Asyżu. Do Polski kolędy - pieśni bożonarodzeniowe „przywędrowały" z Zachodu, wraz z powstawaniem nowych klasztorów i przybyciem do nas mnichów, zwłaszcza franciszkanów, którzy pielęgnowali kult żłóbka. Za najstarszą polską kolędę uważa się tekst z 1424 roku „Zdrów bądź królu anjelski". Na przełomie XVII i XVIII wieku ustalił się termin „kolęda" w znaczeniu pieśni bożonarodzeniowej i właśnie wtedy powstała prawie połowa śpiewanych do dziś polskich kolęd. Większość kolęd to dzieła anonimowe.

13 stycznia 2017 roku w Szkole Podstawowej im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Starym Lubielu w Gminie Rząśnik w powiecie wyszkowskim w województwie mazowieckim odbył się, pod patronatem Wójta Gminy Rząśnik Pana Pawła Kołodziejskiego, XVIII Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek "Kolęduje Tobie moje serce”.


Foto 1. Pan Marek Żołyński, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Starym Lubielu, gospodarz konkursu; oczekiwanie na ostatnich gości.  

Organizatorem tego konursu była Szkoła Podstawowa im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Starym Lubielu. Wsród zaproszonych gości zaszczycili konkurs swoją obecnością, m.in.: Pan Paweł Kołodziejski – Wójt Gminy Rząśnik, pan Paweł Abramczyk – z-ca Wójta Gminy Rząśnik, pan Krzysztof Soliwoda – Przewodniczący Rady Gminy w Rząśniku, pan Sławomir Pierzynowski – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rząśniku oraz dyrektorzy wszystkich szkół z terenu Gminy Rząśnik.

Konkurs Kolęd i Pastorałek "Kolęduje Tobie moje serce” rozegrany został w kategorii zespołów podzielonych wiekowo na kategorie: a – szkoły podstawowe kl. 0-III, b – szkoły podstawowe kl. IV-VI i c – gimnazja. Do udziału w konkursie zgłosiło się 10 podmiotów wykonawczych  - zespołów.


Foto 2. Występ w kategorii a zespołu w składzie: Izabela Jóźwiak, Piotr Głuchowski, Jan Cholewski, Fabian Jastrzębski, Jakub Gąsiewski z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Komorowie z utworem „Pastuszkowie, bracia mili”.


Foto 3. Występ w kategorii a zespołu w składzie: Julia Wróbel z klasy II, Julia Wróbel z klasy III, Paulina Orłowska, Sandra Zdunek ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Starym Lubielu z utworem „Gdy pierwsza gwiazdka zjawi się”.

Oceny uczestników w oparciu o ustalone, powszechnie stosowane kryteria artystyczne (m.in. dobór repertuaru, interpretacja, ogólne wrażenie artystyczne), a także pomysłowość i oryginalność uczestników wyrażająca się w przygotowanych przez nich strojach kolędniczych oraz rekwizytach wykorzystanych podczas występu dokonało jury w składzie: pani Irena Zdunek, Studio Piosenki w Wyszkowie, pani Małgorzata Ślesik-Nasiadko, Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Wyszkowie, pani Maria Kędziora,


Foto 4. Jury, od lewej: Małgorzata Ślesik-Nasiadko, pani Irena Zdunek, pani Maria Kędziora

przyznając następujące nagrody:

kategoria: a – klasy 0-III

I nagroda
Zespół w składzie: Izabela Jóźwiak, Piotr Głuchowski, Jan Cholewski, Fabian Jastrzębski, Jakub Gąsiewski z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Komorowie za utwór „Pastuszkowie, bracia mili”.


Foto 5. Wręczenie I nagrody w kategorii a.

II nagroda
Zespół w składzie: Łucja Zwolińska, Blanka Bloch, Julia Kulesza z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Księdza Jana Trzaskomy w Porządziu za utwór „Hej pasterze”.


Foto 6. Występ laureatów II nagrody w kategorii a.

III nagroda
Zespół w składzie: Julia Kowalczyk, Nikola Karłowicz, Bartosz Ponichtera, bartosz Banaszek, Karol Mróz z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rząśniku wchodzącej w skład Zespołu Szkół Publicznych im. ks. Jana Twardowskiego w Rząśniku za utwór „Wigilijna pastorałka” przy akompaniamencie pana Krzysztofa Ślubowskiego na keyboardzie.


Foto 7. Wręczenie III nagrody w kategorii a.

kategoria: b – klasy IV-VI

I nagroda
Zespół w składzie: Kajetan Karłowicz, Dawid Przychodzki, Sandra Napiórkowska, Jakub Kępka, Karolina Kulesza z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Księdza Jana Trzaskomy w Porządziu za utwór „Kołysanka dla Jezusa”.


Foto 8. Wręczenie I nagrody w kategorii b.

II nagroda
Zespół w składzie: Wiktoria Kot, Anna Łach, Małgorzata Łachacka, Karol Ciemerych z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rząśniku wchodzącej w skład Zespołu Szkół Publicznych im. ks. Jana Twardowskiego w Rząśniku za utwór „Wigilijna pastorałka” przy akompaniamencie Julii Antoniak na skrzypcach.

III nagroda
Zespół w składzie: Natalia Kukwa, Amelia Fornalska, Karolina Wróbel, Karolina Orłowska, Jakub Dudzik z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Starym Lubielu za utwór „Śliczna gwiazdka”.


Foto 9. Występ laureatów III nagrody w kategorii b. 

kategoria: c – gimnazja

I nagroda
Zespół w składzie: Julia Antoniak, Karolina Tarnażewska, Magdalena Witkowska, Karolina Zwolińska, Ewa Antoniak z Publicznego Gimnazjum w Rząśniku wchodzącego w skład Zespołu Szkół Publicznych im. ks. Jana Twardowskiego w Rząśniku za utwór „Mario, czy ty wiesz…” przy akompaniamencie Karoliny Zwolińskiej na skrzypcach i pana Krzysztofa Ślubowskiego na keyboardzie.


Foto 10. Występ laureatów I nagrody w kategorii c.


Foto 11. Podziękowania i komentarz pani Ireny Zdunek ze Studia Piosenki w Wyszkowie.

Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe statuetki i albumy.


Pozostali uczestnicy otrzymali statuetki za udział i książki.


Foto 12. Podziękowania pana Pawła Kołodziejskiego, Wójta Gminy Rząśnik.

Wszyscy uczestnicy otrzymali aniołki i świąteczne paczki oraz słodki poczęstunek.


Foto 13. Publiczność, zdjęcie udostępnione z archiwum Szkoły Podstawowej im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Starym Lubielu.







Foto 1-12: Bożena Zofia Kachel

sobota, 7 stycznia 2017

Zimno dokucza



Zimowa aura daje się we znaki nie tylko w Polsce, ale i na Sycylii.

Foto: Bożena Zofia Kachel

Dziś rano, 7 stycznia 2017 roku tuż po godz. 8:00 termometr, w ogrodzie w miejscowości Marianowo w Puszczy Białej na Mazowszu, wskazywał 24,5 stopnia Celsjusza poniżej zera, co potwierdza zdjęcie.


Foto: Carmelo Ventimiglia


Zaś w tym samym czasie na Sycylii w prowincji Catania miejscowość Mascalucia otulała biała szata śniegowa. Temperatura też zeszła tam poniżej zera. Takie widoki bywają sporadyczne. Dzisiejsza aura pogodowa okazała się bardziej kłopotliwa od poprzednich. Przez około 40 lat się nie zdarzyło, żeby obnizenie temperatury spowodowało zatrzymanie przepływu wody w rurach, uszkodzenie ogrodowych zraszaczy itp., ale dziś tak się stało.