Etna, Z mojej twórczości, Śladami moich przodków, Kontakt, Sprawy Polaków, Ciekawostki z Sycylii

środa, 16 listopada 2011

18 paroksyzm erupcyjny wulkanu Etna

Wczoraj, 15 listopada doszło do 18 w tym roku paroksyzmu erupcyjnego wulkanu Etna.


Zdjęcie: 18 paroksyzm wulkanu Etna – 15 listopad 2011.

Ostatni udokumentowany przeze mnie paroksyzm Etny miał miejsce 19 września. Od tej daty, okoliczności nie sprzyjały mi ku temu. Powodem był mój pobyt w Polsce.
Łącznie z wczorajszym, 4 razy można było oglądać spektakularną erupcję wulkanu. Przedostatni, 17 paroksyzm Etny miał miejsce 23 października, w dniu mojego powrotu do Katanii. Można by powiedzieć o złośliwości losu. Powinnam wylądować na lotnisku Fontanarossa o godz. 18:55. Stało się inaczej. Samolot, którym leciałam, linii Wind Jet z Rzymu do Katanii wystartował o godz. 19:50 (przekraczając 2 godziny spóźnienia). To było konsekwencją następnego opóźnienia w dotarciu do celu. Otóż, podczas lotu została przekazana informacja o zmianie trasy z powodu erupcji wulkanu Etna. Samolot wylądował w Palermo. Do Katanii pasażerowie (ja razem z nimi) dotarli o godz. 2:00 w nocy (z 7 godzinnym opóźnieniem). Oprócz zmęczenia miałam żal, że opóźnienie lotu nie pozwoliło mi udokumentować 17 paroksyzmu Etny, który rozpoczął się około godz. 18:30.


Zdjęcie: Spływająca lawa podczas 17 paroksyzmu 23 października 2011
Źródło: http://www.cataniainfo.it/Notizie-catanesi/nuova-eruzione-delletna-23-ottobre-2011.html

Natomiast wczorajszy paroksyzm, zwyczajnie, umknął mojej uwadze. Mimo to mogłam zaobserwować, że i tym razem wybuch został poprzedzony wyraźnymi zmianami klimatycznymi. Przez 3 tygodnie w okolicach w Katanii utrzymywała się dosyć wysoka temperatura, częste zachmurzenie oraz intensywne opady deszczu. Od 14 listopada nastąpiło szybkie obniżenie temperatury, około 6 stopni Celsjusza. Wczoraj rano też było chłodno.
Jak podały włoskie masmedia: wybuch wulkanu nastąpił za około godzinę po trzęsieniu ziemi, 4,0 w skali Richter, zarejestrowanym o godz. 05:59 między Sycylią a Wyspami Eolskimi; popiół wulkaniczny został przeniesiony przez wiatr w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim, pokrywając czarną warstwą tereny od Zaferany po Acireale; lawa kierowała się w stronę Valle del Bove; zostały wstrzymane niektóre loty na lotnisku Fontanarossa oraz że erupcja wulkanu ustała po godz. 14:00.

Tekst dotyczący 18 paroksyzmu opracowano na podstawie źrodła:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz