Etna, Z mojej twórczości, Śladami moich przodków, Kontakt, Sprawy Polaków, Ciekawostki z Sycylii

niedziela, 1 kwietnia 2012

Etna - kolejny wybuch

To nie Prima Aprilis, to kolejny, 5 w tym roku, spektakularny wybuch wulkanu obserwowany z tarasu w centrum Katanii.

Już od 30 marca widoczne były przygotowania się Etny do silniejszego wybuchu. Nastąpił on dziś w nocy, z 31 marca na 1 kwietnia. Jest to 5 wybuch w 2012 roku, a 3 w ciągu ostatniego miesiąca. Wybuch ten, jak i poprzednie wybuchy, miał charakter Stromboliański i dotyczył krateru południowo-wschodniego. Najbardziej wzmożoną aktywność wulkanu można było obserwować z centrum miasta w godz. 04:00-6:30. W świetle nocy wysoko rozpryskująca się lawa dawała spektakularny widok.


Fazie erupcyjnej towarzyszyła emisja gazów i popiołu wulkanicznego, widoczna wyraźnie po świcie. Aktywność wulkanu zmniejszyła się około godz. 08:00.  


Z obserwacji wulkanu wynika, że cykliczne wybuchy, prawie w 1-miesiecznych odstępach, w marcu uległy dużej zmianie. Od ostatniego wybuchu, odnotowanego 18 marca, upłynęło zaledwie 13 dni. Jak podały włoskie media dzisiejsza erupcja nie wpłynęła na funkcjonowanie lotniska Fontanarossa, ale prefekt Katanii przedłużył do 30 kwietnia zakaz wspinania się po południowym zboczu Etny powyżej wysokości 2.920 metrów, a po północnym zboczu powyżej 2.990.


Zdjęcia i filmik: Bożena Zofia Kachel; wykonane dnia 01 kwietnia 2012 w godz. 04:00-06:30.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz