Etna, Z mojej twórczości, Śladami moich przodków, Kontakt, Sprawy Polaków, Ciekawostki z Sycylii

środa, 4 lutego 2015

Katania żyje świętem swojej Patronki


3, 4 i 5 luty w Katanii - to dni głównych uroczystości poświęconych Patronce miasta, Świętej Agacie. Obchody te zostały uznane za jedną z trzech koronnych uroczystości katolickich na poziomie światowym ze względu na jej doniosłość i ilość gromadzonych się uczestników.Św. Agata, ze znakomitego rodu dziewica męczennica, po odrzuceniu ręki namiestnika Sycylii Kwincjana skazana na tortury, zmarła w 251 r. na rozżarzonych węglach po obcięciu piersi.

Relikwie Św. Agaty przechowywane są w relikwiarzu w Katedrze. Jedną z bardzo cennych relikwii jest jej welon. 

4 luty, drugi dzień uroczystości, to dzień spotkania Świętej Patronki z mieszkańcami. Uroczystości rozpoczynają się Mszą Świętą o świcie zwaną Messa dell’Aurora. Po Mszy Św. trwa długa procesja (około 24 godziny) po ulicach miasta zwana giro esterno „po obrzeżach miasta”.


Jutro, 5 lutego po mszy popołudniowej będzie miała miejsce procesja głównymi ulicami: via Etnea, Via Sangiuliano itp., zwana giro interno "przez centrum miasta". Cała ceremonia kończy się 6 lutego rano.
Zdjęcia przedstawiają zgromadzonych uczestników na Mszy o świcie, 4 lutego, zwanej „Messa dell’Aurora” i  przygotowanie do procesji oraz 3 lutego – stragan ze słodyczami (niektórymi przygotowywanymi na miejscu).
Foto: Bożena Zofia Kachel oraz z prywatnego albumu Bożeny Zofii Kachel

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz