Etna, Z mojej twórczości, Śladami moich przodków, Kontakt, Sprawy Polaków, Ciekawostki z Sycylii

środa, 7 września 2011

110 urodziny „Wujka Pippo”

 Najserdeczniejsze życzenia z okazji urodzin dla najstarszego Sycylijczyka.


6 września pan Giuseppe Mirabella, zwany „Wujkiem Pippo”, ukończył 110 lat. Urodził się w Katanii w 1901 roku, gdzie mieszkał przez długie lata. Pan Mirabella był żonaty, ale nie doczekał się potomstwa. W młodości zajmował się szewstwem i swoje rzemiosło prowadził nawet w Paryżu. Następnie otworzył sklep w Katanii przy via Ventimiglia. Obecnie mieszka w Pedara (prowincja Katania) pod opieką siostrzenicy pani Piny Mariani. Jak potwierdził podczas uroczystości jubileuszowej, jego pasją jest polityka oraz sport. Nie poddaje się starości: czyta lokalną gazetę i gra w karty, co z pewnością pomaga mu utrzymać dobrą pamięć.  
Mimo zaawansowanego wieku Zio Pippo cieszy się dobrą formą fizyczną, którą – jak mówi - niewątpliwe zawdzięcza temu,  że dobrze się odżywia.  
W tym roku „Wujek Pippo” swoje 110 urodziny obchodził w Centrum Administracyjnym Prowincji Katania. Tę wyjątkową dla niego uroczystość i chwilę zgaszenia świeczek zaszczycili swą obecnością takie osobistości, jak: prezydent prowincji Katanii Giuseppe Castiglione, arcybiskup metropolita prowincji Katanii Salvatore Gristina, burmistrz Pedary Anthony Barbagallo, obrońca drużyny piłkarskiej Katania Nicola Legrottaglie i inni…
Przed rozkrojeniem tortu Arcybiskup Metropolita Salvatore Gristina udzielił specjalnego błogosławieństwa „Wujkowi Pippo”, wszystkim osobom długo żyjącym oraz zgromadzonym na tym spotkaniu.
Podczas spotkania „Wujek Pippo”, jako symboliczny prezent urodzinowy otrzymał koszulkę piłkarską z numerem 110.

Bożena Zofia Kachel
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz