Etna, Z mojej twórczości, Śladami moich przodków, Kontakt, Sprawy Polaków, Ciekawostki z Sycylii

niedziela, 5 lutego 2012

Święto patronki Katanii

Katania – miasto we Włoszech na Sycylii, ok. 300 000 mieszkańców, którego patronką jest Święta Agata. W tych dniach Katania żyje jej świętem, uznanym za jedną z trzech koronnych uroczystości katolickich na poziomie światowym ze względu na jej doniosłość i  ilość gromadzonych się uczestników (około miliona osób z wielu krajów). Obchody o charakterze religijnym i folklorystycznym trwają 3 dni: 3, 4 i 5 lutego.

Św. Agata, ze znakomitego rodu dziewica męczennica, ur. 235 r. w Katanii. Po odrzuceniu ręki namiestnika Sycylii Kwincjana oddana do domu rozpusty, zachowuje dziewictwo i wiarę w Chrystusa. Następnie w 251 r., podczas prześladowania chrześcijan, skazana na tortury, kona na rozżarzonych węglach po obcięciu piersi. Ciało złożono za miastem.

W rok po śmierci zostaje wybrana na patronkę Katanii, przypisując jej wstawiennictwo do Boga podczas wybuchu Etny, kiedy spływająca lawa zbliżała się do miasta i w nadzwyczajny sposób zatrzymała się przed nim.  Ponadto Św. Agata jest patronką zawodów związanych z ogniem, m.in.: kominiarzy, górników, odlewników, jubilerów…

Relikwie Św. Agaty przechowywane są w relikwiarzu w Katedrze. Jedną z bardzo cennych relikwii jest jej welon.

5 luty w Katanii, święto patronki miasta, kiedy przypada w dzień powszedni, jest dniem wolnym od pracy. Już 3 i 4 lutego obchody tego święta poprzedzają uroczystości o charakterze religijnym i folklorystycznym, podczas których gromadzą się: dewoci, pielgrzymi, turyści i ciekawscy. Uroczystościom towarzyszą pokazy fajerwerków, symbolizujące opiekę Św. Agaty nad miastem.

Dzień 3 lutego poświęcony jest ofiarom świec od osób proszących Św. Agatę o opiekę i wstawiennictwo do Boga. W południe w uroczystej procesji udział biorą ważne osobistości kościelne, wojskowe i cywilne oraz 2 karety z XVIII wieku, należące dawniej do Senatu rządzącego miastem i 11 wielkich świec zwanych candelore. Wieczorem, na Palcu Duomo, zgromadzone tłumy słuchają koncertu i podziwiają spektakularny pokaz fajerwerków.

Fot. 1 Candelore
Fot. 2 Burmistrz Miasta pozdrawia uczestników święta
Fot. 3 Wyjazd karety Senatu

4 luty to dzień spotkania Świętej Patronki z mieszkańcami. Uroczystości rozpoczynają się Mszą Świętą o świcie zwaną Messa dell’Aurora, celebrowaną przez arcybiskupa. Po zakończeniu Mszy Św. rozpoczyna się długa procesja po ulicach miasta zwana giro esterno „po obrzeżach miasta”. Około godz. 19.00 il fercolo z popiersiem Św. Agaty zatrzymuje się w kościele pod wezwaniem Św. Agaty la Vetere, do 1094 roku pierwszej Katedrze Katanii. Po celebracji Mszy Św. patronka miasta kontynuuje procesję, trwającą do rana. 

 Fot. 4 Św. Agata kościele pod wezwaniem Św. Agaty la Vetere

5 lutego, późnym rankiem, ostatniego dnia uroczystości ku czci Św. Agaty, odbywa się msza pontyfikalna. Następnie po mszy popołudniowej rozpoczyna się procesja głównymi ulicami: via Etnea, Via Sangiuliano itp., zwana giro interno "przez centrum miasta". Cała ceremonia kończy się 6 lutego rano.

Z okazji święta Agaty przygotowywane są marcepanowe oliwki – le olivette i casatelle di sant’Agata symbolizujące piersi Św. Agaty zwane po sycylijsku minnuzzi ri Sant'Àjita.


  
Zdjęcia i film: Bożena Zofia Kachel

1 komentarz:

  1. Grazie Bożena, un augurio che le tradizioni dei popoli ci aiutino ad essere più uniti. Una Santa cristiana come Agata possa ispirare ottimismo e tempi migliori dappertutto, dalla Sicilia alla Polonia e ovunque.

    OdpowiedzUsuń