Etna, Z mojej twórczości, Śladami moich przodków, Kontakt, Sprawy Polaków, Ciekawostki z Sycylii

piątek, 28 lutego 2014

Inauguracja Roku Akademickiego 2013-2014 na Uniwersytecie w Katanii

Uroczysta ceremonia w auli Magna im. Santo Mazzarino Klasztoru Benedyktynów w obecności Prezydenta Republiki Włoskiej Giorgio Napolitano
 
W środę, 26 lutego 2014 roku w auli Magna Klasztoru Benedyktynów odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2013-2014 Uniwersytetu w Katanii, po raz 579 od założenia Siciliae Studium Generale, w obecności Prezydenta Republiki Giorgio Napolitano.
Wpływ na datę inauguracji, tak odległej od rozpoczęcia zajęć dydaktycznych, miała oficjalna wizyta Prezydenta Włoch w Katanii.
 
 
Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu w Katanii – prof. Giacomo Pignataro. Następną interwencją było wystąpienie przedstawiciela studentów Giovanniego Magniego. A wykład inauguracyjny wygłosił prof. Gaetano Tomaselli, dyrektor Departamentu Nauk Chemicznych.
 
 
"Nasz kraj, nasza Sycylia, nasze miasto stoją w obliczu poważnych wyzwań, które mają wpływ na przyszłość naszej młodzieży, to jest na naszą przyszłość. Przyszłość, którą należy tworzyć w oparciu o trzy podstawowe aspekty: stosowność, wynagrodzenie i wiedzę"- zaznaczył Rektor Uniwersytetu w Katanii inaugurując rok akademicki w budynku dawnego Klasztoru Benedyktynów.
Rektor dodał, że "rola i przyszłość Uniwersytetu są ściśle związane, teraz bardziej niż kiedykolwiek, z przyszłością młodego pokolenia, z projektem, a raczej, z przywróceniem możliwości dla młodych ludzi."  
"Kraj, który potrzebuje młodych, a nie daje miejsca młodzieży - podkreślił Pignataro – przedstawia jeszcze bardziej paradoksalny fakt, niż kiedy myśli się o sytuacji wielu biednych krajów lub o krajach rozwijających się, gdzie tendencja demograficzna jest dokładnie odwrotna od tej w naszym kraju. (…) Młodzież nie może być problemem. Młodzież jest źródłem dochodów dla naszej przyszłości."

"My sycylijska młodzież spakujemy walizkę tylko jeden raz i powrócimy na tą piękną ziemię, tylko na święta. Jeśli nie odwróci się ten trend, będziecie odpowiedzialni za utratę bardzo cennego, młodego, wykształconego i przygotowanego ludzkiego kapitału, bez którego nie może być przyszłości na Sycylii i we Włoszech."
 
 
Są to słowa skierowane do Prezydenta Republiki Włoskiej podczas uroczystości inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie przez przedstawiciela studentów Giovanniego Magniego.
 
Uroczystość zakończyła się wykładem inauguracyjnym prof. Gaetano Tomaselli, profesora chemii organicznej, zatytułowanym “Chemik: Architekt, który projektuje i buduje struktury molekularne”.
 
Źródło:
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz