Etna, Z mojej twórczości, Śladami moich przodków, Kontakt, Sprawy Polaków, Ciekawostki z Sycylii

poniedziałek, 2 września 2013

Lato się kończy – jesień tuż, tuż…

Gdziekolwiek spędziliśmy ostatnie 3 miesiące, to przyznać trzeba, że lato 2013 dobiega końca. Mimo globalnego kryzysu ekonomicznego, na piaszczystych plażach świata, można było spotkać mnóstwo turystów. Dla wielu z nas to już jednak tylko wspomnienia.

Czas więc pomyśleć, jak i gdzie można spędzić jesienne weekendy.

W niektórych krajach we wrześniu i październiku organizowane są imprezy związane z grzybobraniem. Godne polecenia wydają mi się dwie tego typu imprezy, w których sama chętnie biorę udział.

Pierwsza to „Wielkie Grzybobranie” w Polsce w województwie mazowieckim w Gminie Długosiodło. W tym roku, 15 września, odbędzie się już XII edycja tej imprezy, zachęcająca interesującym programem. Jego corocznym kulminacyjnym punktem jest udział w konkursie zbierania grzybów, z wyłonieniem króla i królowej, znalazców największego grzyba.Oto kilka zdjęć z ubiegłorocznego XI „Wielkiego Grzybobrania” w Długosiodle.
Foto: Bożena Zofia Kachel  


Druga impreza, na którą warto się wybrać to „Ottobrata” we Włoszech na Sycylii, w mieście Zafferana u podnóża Etny. Jest ona jednym ze zgromadzeń jesiennych w prowincji Katanii. W latach 80-tych ubiegłego stulecia była to po prostu wystawa lokalnych produktów. Z biegiem czasu rozrosła się do rozmiarów masowej imprezy przyciągającej gości z różnych stron świata.

„Ottobrata” odbywa się w każdą niedzielę października i w odróżnieniu od polskiego „Wielkiego Grzybobrania” oferuje różnego rodzaju smakowite potrawy przygotowywane na bazie świeżych grzybów.


Oto zdjęcie „Ottobraty Zafferanese 2012”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz